Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dopłaty podatku
29-08-2016, 05:09 PM,
RE: Dopłaty podatku
Pierwszy problem to na jaki cel została oddana pierwotnie nieruchomość w użytkowanie wieczyste (niekoniecznie deweloperowi, bo ten prawo mógł odkupić i prawdopodobnie tak było). Z całą pewnością nie był to cel mieszkaniowy, ale jakiś "inny", dla którego stosowano stawkę 5% (stawka z art. 72 ust. 3 pkt 5 ugn tyle, że podwyższona uchwałą Rady Miasta).
Po trwałej zmianie sposobu użytkowania, co w naszym przypadku należy wiązać z wydaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie budynku (jest on bowiem budynkiem, w którym są lokale użytkowe i mieszkalne) należało wypowiedzieć stawkę, najpóźniej do końca grudnia roku poprzedzającego rok od którego nowe stawki miałyby być stosowane (art. 81 ust. 1 w zw. z art. 73 ust. 2 u.g.n.). Ani chybi deweloper tego nie uczynił (dał ciała), z tego względu prawdopodobnie Miasto zmieniło stawki z urzędu, ale dopiero od 2015 r. (pośpiech według Miasta wskazany jest wyłącznie przy łapaniu pcheł Wink) Dlatego za 2014 r. płacimy wg. stawki 5% za garaż i lokal mieszkalny. A dopiero od 2015 według stawek odp. 3 i 1%.
Odpowiedz
29-08-2016, 06:05 PM,
Fajna odpowiedź, ale w innej kwestii, skąd się wzięła stawka 5%. Już parę osób mnie o to pytało, tym bardziej, że ustawa mówi o 3% jako maksymalnej.
Ale to nie jest odpowiedź na moje pytanie. Dlaczego skoro ustawa mówi o jednej stawce, to u nas przyjęto dwie stawki (1 i 3%).Wiem, że tak się robi, ale myślałem, że to może w takim przypadku jak hala garażowa jest na osobnym kawałku gruntu, a u nas wszystko jest na tym samym. Zacytowany przeze mnie artykuł mówi jasno o jednej stawce za cel podstawowy, jakiemu służy grunt. No chyba, że orzecznictwo jakoś ten artykuł wykrzywiło...
I jeszcze jedna kwestia. Developer zaspał, ok. Ale jedna z mieszkanek, pisała na forum jako @qwertyna zeznała, iż złożyła w 2013 wniosek o zmianę stawki procentowej jako współużytkownik wieczysty. Jak to możliwe, że Miasto po pierwsze nie zmieniło na wniosek stawek, a po drugie jak to jest możliwe, że jeden współużytkownik płaci 1% a drugi 5%. To już na pewno się kupy nie trzyma...
Odpowiedz
29-08-2016, 06:17 PM,
To SEBOL wynika z orzecznictwa SN.. link poniżej:

http://prawomieszkaniowe.com/wp-content/...-62-12.pdf
Odpowiedz
29-08-2016, 06:50 PM, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 29-08-2016, 06:51 PM przez SEBOL76.)
Dzięki Zonder. No to dupa. Z tego wynika, ze każdy lokal powinien sam wysłać wniosek o aktualizację stawki %, ponieważ nie jest ona powiązana z gruntem, tylko z konkretnym lokalem. Chociaż to dziwne jest, bo ja nie składałem wniosku o aktualizację i z automatu dostałem stawkę 3%.
Co do roszczeń przeciwko developerowi o zaniechanie zmiany stawki % to była taka sprawa na wokandzie, osoba wygrała z devo w I instancji, niestety w II przegrała...
http://orzeczenia.warszawa.so.gov.pl/con...-02-27_001
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości